Плоггінг – сучасний вид екологічних пробіжок, що включає тренування з бігу і збір великого сміття. Головна ідея тренду – поєднати турботу про себе та про свою планету. Плоггери влаштовують суботники та масові забіги, індивідуальні пробіжки.
Плоггінг – тренування, які поєднують у собі біг та збір сміття. Це сучасний тренд серед тих спортсменів, які стурбовані захистом екології та проблемою сміття у парках та інших міських локаціях. Якщо ви колись вранці бачили бігуна, що тримає в руках сміттєвий пакет, будьте певні – це плоггер.
Історія появи плоггінгу
Цей вид тренувань з’явився лише п’ять років тому на території Швеції. Першим плоггером став Ерік Альстрем – спортсмен-аматор, який просто збирав сміття під час своїх ранкових пробіжок, щоб зробити вулиці Стокгольма хоч трохи чистішими. Екоактивісти швидко підхопили його ідею та почали збирати пляшки, банки та обгортки у парках та на набережній міста.
Цей напрямок напрочуд швидко набрав своєї популярності, поширившись у всьому світі. Наразі плоггінг називають новим кроком в екології. У багатьох країнах волонтери організовують масові забіги з метою збирання сміття. Також можна зустріти індивідуальних спортсменів, які проводять регулярні тренування, поєднуючи їх із турботою про довкілля.
Переваги і недоліки
В цілому, заняття плоггінгом не сильно відрізняються від звичайних тренувань з бігу. Єдина відмінність полягає в тому, що вам доведеться взяти в руки пакет і збирати по дорозі велике сміття. Плоггінг однозначно має безліч переваг:
- Регулярні тренування для розвитку організму, зміцнення м’язів та підвищення витривалості.
- Під час плоггінгу спалюється більше калорій. Підвищена інтенсивність пов’язана з необхідністю нахилитися та присідати для збору сміття, а також нести із собою пакет.
- Коли ви біжите з пакетом, у рухах задіяні м’язи верхньої частини тулуба, які практично не працюють при простому бігу підтюпцем.
- Можливість зробити свій внесок у захист навколишнього середовища.
- Велика кількість однодумців, участь у колективних забігах.
Ви можете займатися плоггінгом у своєму місті, роблячи його чистішим. Збір сміття – відмінна мотивація, щоб вставати на ранкові тренування і зробити їх регулярними.
З іншого боку, плоггінг має ряд недоліків:
- Вам знадобиться придбати одноразові рукавички та пакет для сміття на кожен день забігу.
- Бігти в рукавичках та з пакетом не завжди зручно. У плоггерів сильно потіють долоні.
- Під час бігу потрібно відволікатися та зупинятися для збору сміття, в цей момент збивається дихання та темп бігу.
- Занадто важкий пакет у руках може значно збільшити навантаження та змістити центр тяжіння. Збільшить навантаження і процес збору сміття, під час якого потрібно нахилитися або сісти.
Особливо важко бігти з пакетом буде для спортсменів-початківців. Під час занять важливо стежити за диханням та рівномірним розподілом навантаження. Починати заняття краще з невеликих дистанцій. Також намагайтеся не підбирати занадто важке і велике сміття. Вишукувати кожну «крихту» в траві теж не рекомендується, дивіться прямо перед собою, щоб не спіткнутися, і дотримуйтесь техніки безпеки.
Читати ще:
Деякі плоггери віддають перевагу сміттєвим пакетам з ручками і вішають їх за спиною як рюкзак. Зручність такого способу є сумнівною, адже пакет доведеться щоразу знімати зі спини, щоб покласти в нього зібрані відходи. Зате такий варіант відмінно підійде для групових тренувань: ви можете покласти сміття у пакет свого партнера, а він – у ваш.
Користь від плоггінгу для спортсмена
Для плоггінгу необхідно більше витривалості та сили, ніж для звичайного бігу. Починати такі тренування складніше, зате вони спалюють більше калорій та інтенсивніше зміцнюють організм. Таким чином, за допомогою плоггінгу можна схуднути, сформувати корсет м’язів і навіть зміцнити імунітет.
Як розпочати заняття плоггінгом
Плоггери часто організовують масові забіги, але заняття можна проводити і самому.
Для тренування вам знадобиться вибрати відповідну локацію та продумати маршрут, а також підібрати спорядження:
- спортивний одяг та зручне взуття;
- сміттєвий пакет та рукавички.
Деякі плагери беруть із собою два сміттєві пакети, щоб урівноважити навантаження на обидві руки. Вибирайте міцні пакети, що не порвуться у процесі руху. Також зверніть увагу на процес збору сміття:
- Не збирайте занадто велике і важке сміття. Переважно плагери збирають фантики та папірці, порожні пляшки та банки, недопалки та інше сміття. Невідомі предмети краще оминати.
- Уникайте небезпечних предметів, медичних відходів або гострих уламків (при необхідності уламки можна зібрати в окрему тару).
- Тримайте в кишені запасний пакет, щоб скинути баласт у найближчий смітник і продовжити тренування.
- Не притискайте пакет зі сміттям до себе. Він може зачепитися за застібки на кишенях або блискавку на куртці та порватись.
- Не забувайте про правила гігієни і не торкайтеся сміття голими руками.
На сьогоднішній день плоггінг активно розвивається на території України. Ентузіасти вже з’явилися у Києві, Харкові та інших великих містах. Знайти однодумців, а також поділитися власними успіхами можна за хештегом #ploggingUkraine у соціальних мережах.
Обкладинка: pexels / erik mclean