Паркраном називають безкоштовні щотижневі забіги, дистанція яких не перевищує 5 км. Подібні заходи – чудова можливість кинути собі виклик, поспілкуватися з однодумцями та просто провести тренування з бігу у незвичайних умовах.
Що потрібно знати про паркран
Паркран для новачків – чудова можливість надати своїм тренуванням регулярність, а також поспілкуватися з професійними спортсменами. Для досвідчених бігунів це шанс перевірити себе і просто займатися улюбленою справою.
До особливостей паркрану можна віднести:
- У забігах відсутній елемент змагання, переможців не обирають. Головна ідеї події – приємне та корисне проведення часу.
- Забіги проводяться на безоплатній основі, жодних вступних внесків.
- Обмеження для проходження дистанції відсутні. Бігти можуть люди будь-якого віку та фізичного розвитку. Діти також можуть взяти участь, але лише у присутності дорослих.
- Регулярність забігів. Паркрани проводять раз на тиждень
- Бігти дистанцію можна із собакою. Тому не дивуйтеся, якщо побачите поруч пухнастого друга, що біжить.
- Темп забігу може бути будь-яким: дистанцію можна пройти навіть кроком.
- Дружні зв’язки між учасниками.
- Здебільшого у паркрані беруть участь люди, які живуть неподалік місця старту.
Паркран популярний у всьому світі: понад 6 мільйонів людей є постійними учасниками подібних забігів. У тому числі й організатори заходу. Як правило, це волонтери, які працюють на безоплатній основі. Їхнє завдання полягає в тому, щоб вибрати місце маршруту та розмітити його відповідними вказівниками. Також маршрут забігу вивантажується в електронну базу, доступну всім, хто зареєструвався.
Історія появи паркрану
Вперше подібний забіг пройшов у Великій Британії у 2004 році. Місцем проведення заходу став парк у передмісті Лондона – Теддінгтоні. У найближчому майбутньому ідею підхопили понад 20 країн світу:
- Великобританія;
- США та Канада;
- Японія;
- Росія;
- Україна;
- Німеччина; Польща та ін.
Засновником руху прийнято вважати Пола Сінтон-Хьюттіта. Після отримання травми, англієць почав бігати у парку неподалік будинку і кликав туди своїх друзів. Атмосфера підтримки та обміну досвідом настільки привабила спортсменів-аматорів, що стала причиною зародження ідеї паркрану. І настільки сподобалася уряду Великобританії, що набула солідного фінансування та масштабного розголосу. Незабаром разом із Полом парком почали бігати тисячі людей. Ось посилання на міжнародний сайт паркрана: https://www.parkrun.com/
Читати ще:
Місцем проведення паркрану може стати не лише парк. Забіги часто проходять на набережних, пляжах, у лісах та інших екологічно чистих місцях. Однією з ідей паркрану є натхнення природою та екологічність. Забіг на свіжому повітрі підвищує користь від спортивних занять.
Зрозуміло, у країні з’явилися свої особливості паркрану. Наприклад, у країнах СНД прийнято разом розминатися перед бігом, а Європі кожен спортсмен проводить індивідуальну розминку. У деяких країнах після забігу проводять інші спортивні заходи.
Паркран у числах
Як і будь-які спортивні заходи паркран постійно супроводжують нові рекорди. Офіційна статистика містить такі дані:
- Максимальна кількість учасників забігу – 2,527 млн осіб, було зафіксовано у січні 2018 року. Місце рекорду: Південна Африка.
- Паркрани проводяться на 5 континентах у більш ніж 20 країнах світу.
- Щосуботи в офіційній системі паркрану проходить понад 300 тисяч операцій із збереження результатів учасників забігу.
- Середній час забігу – 26 хвилин.
Відкрити маршрут для паркрану у своєму місті може будь-хто. Для цього не обов’язково добре бігати чи бути професійним спортсменом. Головна умова – стати волонтером та організувати забіг, а також оприлюднити захід.
Як взяти участь у паркрані
Стати учасником забігу може будь-хто. Знайдіть локацію у своєму місті якщо там вже проводять паркран та приєднуйтесь до місцевого бігового ком’юніті. Можна просто прийти на місце старту у призначений час, а волонтери підкажуть що робити та як зареєструватися в системі.
В Україні існує організація Runday, яка проводить паркрани у десяти містах. У забігу можна брати участь без реєстрації, але, зареєструвавшись, можна отримати QR-код і відстежувати свою статистику на сайті Runday.
- Посилання на сайт Runday:
https://runday.org/ - Київ Труханів острів
https://www.facebook.com/rundayTrukhaniv/ - Київ Оболонь
https://www.facebook.com/obolonruntrack - Львів
https://www.facebook.com/lviv.runday/ - Одеса
https://www.facebook.com/RundayOdessa/ - Тернопіль
https://www.facebook.com/ternopilrunday/ - Маріуполь
https://www.facebook.com/mariupolrunday/ - Коломия
https://www.facebook.com/KolomyiaRunday/ - Краматорськ
https://www.facebook.com/kramatorskrunday/ - Сєверодонецьк
https://www.facebook.com/SeverodonetskRunday/
Електронна система зберігає дані про особисті рекорди та кількість паркранів. Наприклад, пробігши 5 або 10 паркранів, можна отримати відповідний бейдж, який відображається на сайті біля імені учасника.
Ще можна брати участь як волонтер: фіксувати старт та фініш бігунів, бути фотографом чи виконувати іншу роль.
Кожен бажаючий може просто підійти та розпочати забіг. У ході паркрану завжди зберігається доброзичлива атмосфера та теплота. Тому дані заходи такі популярні по всьому світу.
Старт щосуботи о 9:00. Але о 8:30 бігуни збираються та розпочинають колективну розминку.
Паркран – не просто забіг на довгу дистанцію. З його допомогою ви можете випробувати себе, дізнатися про свої можливості та поставити особисті рекорди. Завдяки особливому підходу до організації заходів, тут можна знайти однодумців та набути впевненості у своїх силах, а також просочитися любов’ю до спорту та зробити свої перші кроки до регулярних тренувань та здорового способу життя.
ДРУЗІ!
ЯКЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО ПАРКРАН, ЯКИЙ ПРОХОДИТЬ У ВАШОМУ НАСЕЛЕНОМУ ПУНКТІ, НАПИШИТЕ ПРО НЬОГО В КОМЕНТАРІ НИЖЧЕ. Ми обов’язково зв’яжемося з організатором і додамо інформацію про нього в статтю.
Обкладинка: MART PRODUCTION / Pexels