Калькулятор індексу маси тіла
Сьогодні ми розкажемо про чи не найпопулярнійший простий показник, який допомогає визначити загальний фізичний стан організму за лише за параметрами росту та ваги.
Індекс маси тіла: що це і для чого він потрібен
Індекс маси тіла (ІМТ) є величиною, яка характеризує співвідношення маси тіла людини до її зросту. Цей показник використовується визначення наявності надмірної маси тіла або діагностування ожиріння.
Ожиріння, так само, як і нестача маси тіла – одна з проблем, яка може призводити до скорочення тривалості життя та помітного зниження її якості.
Індекс маси тіла дає уявлення про те, чи є вага тіла людини достатньою чи вона страждає на її надлишок або нестачу. Ця величина демонструє відповідність між ростом та вагою людини.
Індекс маси тіла: формула
Щоб розрахувати цей показник, використовують таку формулу:
ІМТ = вага (кг)/ ріст2(м)
Більшість дієтологів та експертів у сфері фітнес-індустрії використовують цей показник для того, щоб адекватно оцінити ризики розвитку небезпечних захворювань у своїх клієнтів.
За даними ВООЗ, підвищений ІМТ значно збільшує ризик розвитку діабету другого типу, серцево-судинних патологій, раку молочних залоз, шийки та тіла матки, а також багатьох інших підступних недуг.
Формула розрахунку Індексу Маси Тіла була виведена астрономом із Бельгії, Адольфом Кетле, ще у 19 столітті. Однак, широку розголос розрахунок ІМТ отримав лише через 140 років, завдяки фізіологу, Анселю Кейсу. У 70-х роках цей учений проводив дослідження серед 7,5 тисяч учасників, які мали ті чи інші патології. Вчений пов’язував їх із наявністю надмірної ваги у своїх підопічних, що підтвердилося за результатами діагностики.
Точність методики
Індекс маси тіла – популярний параметр визначення рівня жирової маси тіла, який використовують нутріціологи, дієтологи та фітнес-тренери. Цей метод відображає усереднені показники маси тіла, за якими можна дати оцінку загальному стану здоров’я людини та спрогнозувати ймовірність розвитку підступних патологій у його організмі. Проте трапляються випадки, коли за даними ІМТ досить складно об’єктивно оцінити стан здоров’я людини. Наприклад, у мязистого атлета і середньої людини, у житті якого відсутні фізичні навантаження, ІМТ можуть збігатися. Тобто, їхня вага буде однаковою, але відсоток жирової тканини в організмі та їх зовнішність значно відрізнятимуться. Стандартний ІМТ не варто застосовувати до дітей, людей похилого віку чи вагітних жінок.
Читати ще:
Крім того, щоб порівнювати показники ІМТ у різних людей, необхідно враховувати їх стать та вік.
Норми ІМТ: на що варто орієнтуватися
Провести розрахунок ІМТ для визначення відсоткового співвідношення жирової тканини в людини недостатньо. ВООЗ розробила норми індексу маси тіла для того, щоб на їх підставі можна було визначити рівень ризику розвитку небезпечних патологій.
Показник | Інтерпретація |
---|---|
до 18,5 | Недостатня вага |
18,5 – 24,9 | Вага у нормі |
25 – 29,9 | Надмірна вага (предожиріння) |
30 – 34,9 | Ожиріння 1-го ступеню |
35 – 39,9 | Ожиріння 2-го ступеню |
більше 40 | Ожиріння 3-го ступеню |
Нормою вважається ІМТ, що знаходиться в інтервалі 18,5-24,99. Всі значення, які не потрапляють у цей діапазон, є відхиленням від норми та вимагають грамотної та негайної корекції.
Чим вище ІМТ, тим більше проблем зі здоров’ям буде у людини, якщо не скоригувати її вагу та спосіб життя загалом.
Занадто високий ІМТ
Якщо ваш індекс маси тіла трохи перевищує нормативний діапазон, варто звернутися за допомогою до дієтолога та фахівця у сфері фітнесу. Консультант з харчування допоможе вам переглянути свій раціон харчування, щоб нормалізувати обмінні процеси та знизити відсоток підшкірно-жирової клітковини, а фітнес-інструктор складе програму тренувань, щоб ваше тіло було у чудовій фізичній формі.
Якщо ваш ІМТ перевищує нормативні значення, варто задуматися про те, щоб зробити своє життя активнішим і рухливішим. Для цього чудово підійдуть легкі спортивні тренування: стретчінг, аквааеробіка, пілатес, калланетика або заняття на кардіотренажерах. Прекрасним видом фізичної активності стане біг у повільному та середньому темпі. Найголовніше – забезпечити собі негативну різницю між надходженням калорій та їхньою витратою.
При підвищеному ІМТ ви повинні витрачати більше калорій, ніж споживати!
Щодо харчування, тут також важливо скоротити загальний добовий калораж. Включіть у свій раціон харчування більше зелених листових овочів, злаків, а також білкової їжі, яка сприяє формуванню гарного і здорового м’язового рельєфу, а також зниженню рівня підшкірно-жирової клітковини.
Занадто низький ІМТ
Низький показник ІМТ – також досить поширена проблема. Найчастіше їй страждають дівчата до 30 років, які в гонитві за ідеальною фігурою сідають на жорсткі дієти, що порушують перебіг обмінних процесів в організмі. Якщо в ході розрахунків ви визначили, що ваш індекс маси тіла нижчий за 18,5, вам також необхідно скоригувати свій спосіб життя.
Для здорового підвищення ІМТ необхідно збільшити відсоток білкової їжі у своєму раціоні, а також додати в меню продукти з високим вмістом поліненасичених жирних кислот. Слідкуйте за якістю свого харчування. Щоб підвищити ІМТ, добовий раціон харчування має бути розрахований на 2000-2500 калорій.
У питанні фізичної активності важливо розуміти, що малорухливий спосіб життя не допоможе вам підвищити ІМТ із одночасним збільшенням якості життя. Для набору маси тіла найкраще підходять силові тренування з вагою, які допоможуть вам не просто набрати кілограми, але й покращити рельєф тіла, зробивши свою фігуру більш гармонійною та привабливою.
Обкладинка: Shvets production / Pexels